Testujemy niedrogiego ultrabooka Dell XPS 13

Ultrabooki stają się coraz popularniejsze. Są to laptopy biznesowe, które posiadają nieco bardziej wyśrubowane parametry. Oczywiście nie trzeba być biznesmenem, żeby pozwolić sobie na laptopa biznesowego, po prostu tak zwykło się nazywać komputery przeznaczone do pracy, a nie do wykorzystania domowego (czyli do multimediów, filmów, gier i tym podobnych). Sprawdźmy więc jakimi parametrami charakteryzuje się nasz bohater.

Procesor i pamięć

Ultrabooki stają się coraz popularniejsze

Autor zdjęcia: dell.com

Laptop jest dość nowym rozwiązaniem, dlatego też umieszczono w nim najnowszą generację procesorów Intel Core, czyli generację ósmą. Procesor to model i5-8250U, którego prędkość do 3.40 GHz w trybie pełnej mocy, a 1.60 GHz w trybie energooszczędnej pracy. Dzięki temu drugiemu trybowi Dell XPS 13 potrafi wytrzymać na baterii nawet 11 godzin ciągłej pracy, co jest wynikiem naprawdę mocno zadowalającym. Oprócz tego na pokładzie znalazło się aż 8 GB pamięci RAM.

Pozostałe parametry

Skoro najważniejsze mamy już omówione, to przejdźmy teraz do pozostałych parametrów komputera. Mamy tutaj bardzo dobry dysk twardy typu SSD, którego pojemność to 256 GB. Szkoda, że nie jest to ciut więcej, jednak wciąż można uznać, że jest to dobry wynik. Dell XPS 13 w wariancie testowanym przez nas, który kosztował nieco ponad 6 i pół tysiąca złotych, nie miał niestety ekranu Ultra HD. W zamian za to mamy rozdzielczość Full HD, wyświetlacz chroniony szkłem hartowanym Corning Gorilla Glass 4, którego przekątna to 13.3 cali. Są to naprawdę dobre parametry, a dodatkowo laptop nie jest duży.

Dell XPS 13 w wersji jak powyżej, otrzymuje system operacyjny Windows 10 Home. Mamy na niego dwa lata gwarancji, co może cieszyć. Mamy standardowy zestaw łączności bezprzewodowej i przewodowej: port USB typu C, oraz USB 3.1, moduł Bluetooth, kartę Wi-Fi w standardzie N i AC, oraz czytnik kart MicroSD.