Jak sprawdzić jakie podzespoły posiada laptop?
Zapewne każdy użytkownik laptopów został kiedyś zapytany o specyfikację sprzętową swojego urządzenia. Z reguły osoby, które rzadko korzystają z tego typu urządzeń, nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Wiedza na temat podzespołów które posiadamy jest jednak bardzo istotne, gdyż posiadając ją, jesteśmy w stanie na własną rękę dokonać niektórych napraw. Dodatkowo już nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której zapytani o procesor bądź kartę graficzną laptopa spalimy się ze wstydu, ze względu na brak posiadania takowych informacji.
Jakie podstawowe podzespoły wyróżniamy w laptopie?
To niesamowite, ile podzespołów musi być ze sobą połączonych, aby możliwe było prawidłowe uruchomienie komputera, a także pełna funkcjonalność. Najbardziej znane części wewnątrz obudowy to procesor, karta graficzna, płyta główna, pamięć RAM, dysk twardy, karta sieciowa i karta dźwiękowa. Każdy z tych elementów odpowiada za coś innego, co w konsekwencji powoduje ich szerokie zastosowanie.
Jak sprawdzić jakie podzespoły posiadamy?
Przykładowo jeśli mamy do czynienia przykładowo z Dell Latitude 5411 podstawowe informacje uzyskamy w menadżerze urządzeń. Dowiemy się, że wcześniej wymieniony model wyposażony jest procesor Intel Core i5 10400H, kartę graficzną Intel UHD Graphics, a także w dobrej jakości kartę dźwiękową i kartę sieciową. Menedżer urządzeń znajdziemy w panelu sterowania. Innym sposobem jest pobranie odpowiedniego programu, który z reguły jest dostępny bezpłatnie w sieci. Wystarczy go zainstalować, a następnie uruchomić. Po kilku sekundach powinniśmy dostać wszystkie niezbędne informacje. W przypadku Dell Latitude 5411 dowiedzielibyśmy się również o dysku twardym SSD o pojemności 256 gigabajtów, a także o kilku innych podzespołach.
Kawa zdjęcie utworzone przez standret - pl.freepik.com