Drukarki 3D – historia

Drukarki 3D to dość skomplikowane pod względem konstrukcji technologicznej urządzenia (http://laptopybiznesowe.com.pl/jaka-drukarke-3d-wybrac/), których wykorzystanie pozwala na wydruk obiektów przestrzennych w oparciu o już projekt przygotowany przy pomocy specjalnie do tego dostosowanej aplikacji komputerowej. 

fot. craftunique.com
fot. craftbot.com

Pierwsze druki 3D powstały z myślą budowania form wykorzystywanych do celów produkcyjnych bądź samych prototypów dopiero zaprojektowanych przedmiotów. Dziś drukarki 3D w szalonym tempie podbiły współczesny rynek stając nieodzownym narzędziem codziennej pracy w wielu gałęziach przemysłowych. Wykorzystywane są między innymi do komercyjnej produkcji zabawek, odzieży a nawet protez bądź cukierków czekoladowych.

Pierwsze próby opracowania technologii wydruku przestrzennego miały miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas to właśnie w Stanach Zjednoczonych uważany w dzisiejszych czasach za prekursora drukarek 3D – Charles Hull jako pierwszy opatentował technikę stereo litografii znanej po skrótem SLA. W oparciu o swoje dokonania założył również pierwsze przedsiębiorstwo, którego specjalnością stały się drukarki 3D. Pojawienie się pierwszych drukarek umożliwiających wydruk przestrzenny w komercyjnej produkcji bardzo szybko zainteresowało rynek, na którym zaczęły pojawiać się nowe urządzenia bazujące na zaczerpniętych od Hulla rozwiązaniach technologicznych. W niedługim czasie na rynku pojawiły się kolejne drukarki 3D, których zastosowanie bazowało na wykorzystaniu nowszej technologii druku przestrzennego – FDM. Z czasem na rynku branżowym zaczęły pojawiać się kolejne, bardziej innowacyjne pod względem technologicznym modele drukarek, których zastosowanie nie ograniczało się już jedynie do wykorzystania przemysłowego.

Dziś w ofercie rynkowej znaleźć można drukarki 3D o zróżnicowanym zastosowaniu, które bez większego problemu można dopasować do indywidualnych potrzeb niemalże każdego użytkownika.  W dalszym ciągu wykorzystywane są przy ich produkcji przede wszystkim dwie podstawowe technologie, do których należą SLA i FDM i w dużej mierze to one decydują zarówno o klasie jak i przeznaczeniu drukarek przestrzennych.

Dzięki możliwościom oraz funkcjonalności dostępnych na rynku sprzedaży drukarek przy ich wykorzystaniu można zająć się wytwarzaniem gotowych produktów z tworzywa sztucznego a nawet wszelkiego rodzaju przedmiotów z materiałów topliwych takich jak dla przykładu czekolada.  Drukarki 3D znajdują również zastosowanie w tworzeniu prototypów produktów oraz form wykorzystywanych do właściwej produkcji.

awatar autora
Tomasz Marciniak Redaktor
Jestem jednym z założycieli „b-hardware.pl”. Od dzieciństwa pasjonowało mnie odkrywanie, jak działają komputery i co decyduje o ich szybkości. Z biegiem lat zainteresowanie przerodziło się w coś więcej niż tylko hobby – stało się podstawą mojej pracy i źródłem nieustannej satysfakcji. Nie ma dla mnie nic bardziej ekscytującego niż moment, w którym przekraczam kolejny próg wydajności, testując najnowsze karty graficzne czy pamięci RAM.