Stacje robocze – ile pobierają prądu?

Stacja robocza to tak naprawdę komputer stacjonarny z dużą mocą obliczeniową. Używa się go głównie w serwerowniach oraz pracowniach graficznych / programowania. Stacja robocza firm takich jak Lenovo, HP oraz Asus mogą kosztować od 4 do 8 tysięcy złotych netto. Można zaoszczędzić na zakupie takiego komputera rozglądając się za stacjami Fujitsu. Kosztują one od 3 do 5 tysięcy złotych netto. Czy koszt komputera i poziom jego wyposażenia ma wpływ na pobór prądu? Tak.

Im nowszy tym… oszczędniejszy!

Stacja robocza to tak naprawdę komputer stacjonarny z dużą mocą obliczeniową
fot kuzniewskipl

Wbrew pozorom nowsze stacje robocze oparte na niskonapięciowych procesorach pobierają mniej prądu, niż standardowe komputery. Fujitsu produkuje stacje o bardzo wydajnych podzespołach, które zasilane są zaledwie 450W zasilaczem! Dla kontrastu warto podać komputery HP, które przy podobnym poziomie wyposażenia często pobierają od 600 do 650W energii elektrycznej.

Jak wybrać oszczędną stację?

Jeśli nie potrzebujesz 2TB dysku twardego ani układu graficznego – SLI, to powinieneś celować w stacje Fujitsu, które kosztują niewiele i są tak naprawdę niedoceniane. W sieci można znaleźć mnóstwo recenzji produktów Fujitsu (http://www.fujitsu.com/uk/), dlatego zachęcamy do odszukania ich pod frazą stacje robocze.

A ile prądu pobierają Wasze komputery i ile mają lat? Napiszcie odpowiedź w komentarzach!

awatar autora
Tomasz Marciniak Redaktor
Jestem jednym z założycieli „b-hardware.pl”. Od dzieciństwa pasjonowało mnie odkrywanie, jak działają komputery i co decyduje o ich szybkości. Z biegiem lat zainteresowanie przerodziło się w coś więcej niż tylko hobby – stało się podstawą mojej pracy i źródłem nieustannej satysfakcji. Nie ma dla mnie nic bardziej ekscytującego niż moment, w którym przekraczam kolejny próg wydajności, testując najnowsze karty graficzne czy pamięci RAM.