Jak wybrać tablet graficzny?

Bez względu na to czy planowany jest zakup tabletu graficznego dla osób zaawansowanych czy początkujących, jest kilka kluczowych parametrów, dzięki którym możliwe będzie dopasowanie konkretnego urządzenia do indywidualnych potrzeb danego użytkownika

Nie wszyscy mają jeszcze świadomość, że tablet graficzny jest zupełnie odmiennym urządzeniem w porównaniu do tabletu. Wybór odpowiedniego sprzętu wbrew pozorom nie należy obecnie do łatwych zadań. Czym należy się zatem sugerować kupując tablet graficzny?

Najważniejsze parametry

Bez względu na to czy planowany jest zakup tabletu graficznego dla osób zaawansowanych czy początkujących, jest kilka kluczowych parametrów, dzięki którym możliwe będzie dopasowanie konkretnego urządzenia do indywidualnych potrzeb danego użytkownika
Autor zdjęcia kuzniewskipl

Bez względu na to czy planowany jest zakup tabletu graficznego dla osób zaawansowanych czy początkujących, jest kilka kluczowych parametrów, dzięki którym możliwe będzie dopasowanie konkretnego urządzenia do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Decydując się na zakup tabletu graficznego trzeba wziąć pod uwagę: powierzchnię roboczą i proporcje, rozmiar, dokładność rysika i wysokość odczytu, czułość nacisku, a także próbkowanie.

Powierzchnia robocza i proporcje

Należy koniecznie pamiętać, by powierzchnia robocza bardzo dokładnie odzwierciedlała parametry monitora, co umożliwi na dokładną pracę nad małymi szczegółami. Idealnie odwzorowane zostaną nawet najmniejsze ruchy rysikiem. Warto również pamiętać, że im większa będzie dysproporcja między rozmiarami monitora, a powierzchni roboczej, tym praca będzie bardziej niewygodna. Według specjalistów obszar roboczy 157 x 98 mm będzie najlepszym rozwiązaniem pod monitory o proporcjach 16:9.

Rozmiar tabletu

Rozmiar tabletu graficznego należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy następujące rozmiary tego urządzenia:

  • rozmiar A4 – jest doskonałym rozwiązaniem dla osób początkujących, ponieważ jego duża powierzchnia umożliwia zdecydowanie szybsze przyzwyczajenie się do obsługi.
  • rozmiar A5 – rekomendowany jest dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych użytkowników, świetnie będzie nadawał się nie tylko do swobodnego rysowania, ale również precyzyjnej pracy.
  • rozmiar A6 – urządzenie przeznaczone dla doświadczonych projektantów oraz grafików, którzy szukają sprzętu do wykonywania wyjątkowo dokładnych operacji.
awatar autora
Tomasz Marciniak Redaktor
Jestem jednym z założycieli „b-hardware.pl”. Od dzieciństwa pasjonowało mnie odkrywanie, jak działają komputery i co decyduje o ich szybkości. Z biegiem lat zainteresowanie przerodziło się w coś więcej niż tylko hobby – stało się podstawą mojej pracy i źródłem nieustannej satysfakcji. Nie ma dla mnie nic bardziej ekscytującego niż moment, w którym przekraczam kolejny próg wydajności, testując najnowsze karty graficzne czy pamięci RAM.