Jaki mini-komputer biznesowy wybrać?
Dzisiejszy poradnik dedykujemy kolejnemu mini-komputerowi, który pojawił się całkiem niedawno na rynku. Mowa o modelu Intel NUC, naturalnie od firmy Intel, specjalizującej się przede wszystkim w dziedzinie procesorów komputerowych. Sprzęt ma bardzo małe wymiary, jest też bardzo lekki. Można postawić go wszędzie, łatwo go przenosić, a jednocześnie jest to bardzo silny komputer, który spokojnie może konkurować z o wiele większymi braćmi.
Dla kogo będzie najlepszy?

Wydaje się, że mini-komputery są przeznaczone głównie dla małych i średnich, rozwijających się firm. Wynika to z tego, że przedsiębiorcy nie posiadają jeszcze dość środków, by wynająć większe powierzchnie biurowe, wobec czego praca niejednokrotnie odbywa się w jakimś małym kantorku, gdzie pomieścić musi się kilka stanowisk komputerowych. Gdyby do każdego z nich chcieć przyporządkować pełnowymiarowy pecet, to szybko okazałoby się, że zwyczajnie brakuje miejsce. Tymczasem, jeśli wykorzystamy komputery takie jak Intel NUC, może się okazać że zmieścimy tam nawet więcej stanowisk, niż początkowo zakładaliśmy (więcej tutaj).
Najważniejsze cechy sprzętu
Mini-komputer od Intela charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest dostępny w dwóch wymiarach obudów. Może to być obudowa mniejsza, jeśli nie potrzebujemy aż tak mocnych podzespołów, lub nieco większa, jeżeli chcemy mieć komputer na pełnym „wypasie”, na przykład w wersji dla grafika. Inną bardzo ważną cechą jest energooszczędność, a także bardzo duża wydajność. Dzięki powyższemu rachunki za energię elektryczną nie będą zbyt duże, a jest to bardzo istotne w przypadku małych firm, które dopiero co wchodzą na szerokie wody. Intel NUC charakteryzuje się też cichą pracą, więc nie będzie problemu by uruchomić kilka takich jednostek nawet w bardzo małym pomieszczeniu.