Ultrabooki – czym się różnią od laptopów?

Ultrabooki to nowoczesne urządzenia rozpowszechnione przez Intela. Charakteryzują się niezwykle szczupła sylwetką, niską wagą oraz ekranem dotykowym. Są idealnym, mobilnym narzędziem pracy, sprawdzą się, jeżeli dużo czasu spędzamy poza biurem lub często wychodzimy na spotkania biznesowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby były domowym narzędziem pracy. Chociaż ultrabooki są niewielkich gabarytów nie tracą przy tym na wydajności. Obecnie większość producentów proponuje niskonapięciowe procesory z serii Intel Core ( i3, i5, i7). Wiele z nich łączy w sobie cechy notebooka i tabletu. Poza tym są niezwykle solidne, do budowy jednostki zasadniczej przeważnie wykorzystuje się stopy magnezu lub aluminium, mimo to sprawiają wrażenie niezwykle delikatnych i poręcznych. Decydując się na taki komputer warto wziąć pod uwagę:

  • ekran, najczęściej spotkany jest o przekątnej 13,3 cala w rozdzielczość Full HD,

    Ultrabooki to nowoczesne urządzenia rozpowszechnione przez Intela
    fot hpcom
  • żywotność baterii – ultrabook powinien być maksymalnie mobilny,
  • design, jako sprzęt biznesowy często wykorzystywany podczas spotkań z klientami, powinien być elegancki i praktyczny,
  • wagę – niska waga to cecha charakterystyka ultrabooków, najlżejsze ważą niecały kilogram, ten parametr jest bardzo ważny, jeżeli dużo podróżujemy lub pracujemy w terenie.

Do najczęściej polecanych modeli ultrabooków należą: Dell Inspiron 13, Lenovo ThinkPad X1 Carbon, Asus Transformer Book TP300LA, HP EliteBook Folio 1020 G1, Lenovo Yoga 3 Pro, Apple MacBook Air 13, Asus Zenbook UX305FA, Dell XPS 13.

 

awatar autora
Tomasz Marciniak Redaktor
Jestem jednym z założycieli „b-hardware.pl”. Od dzieciństwa pasjonowało mnie odkrywanie, jak działają komputery i co decyduje o ich szybkości. Z biegiem lat zainteresowanie przerodziło się w coś więcej niż tylko hobby – stało się podstawą mojej pracy i źródłem nieustannej satysfakcji. Nie ma dla mnie nic bardziej ekscytującego niż moment, w którym przekraczam kolejny próg wydajności, testując najnowsze karty graficzne czy pamięci RAM.