Intel NUC – czy mikrokomputer ma szansę podbić rynek?
Dziś nasza redakcja otrzymała do testu coś, co naprawdę mocno się wyróżnia. Testowaliśmy już różne minikomputery, tym razem otrzymaliśmy jednak mikrokomputer. Urządzenie wyprodukowane przez firmę Intel ma wymiary nie większe niż 11 centymetrów (najdłuższy bok), a jednocześnie posiada wewnątrz całkiem dobre podzespoły. Sprawdźmy więc czego możemy się spodziewać po takim sprzęcie.
Co kryje wnętrze urządzenia?

W środku mamy całkiem ciekawy zbiór podzespołów, które jak za tą cenę (około tysiąca złotych) są naprawdę dobrze dobrane. Procesor to Intel Core i3, jednostka posiadająca dwa rdzenie, a jej prędkość to do 3.00 GHz. Pobiera on tylko 10 W mocy w czasie pacy, co czyni Intel NUC naprawdę energooszczędnym, a jednocześnie dość wydajnym. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną RAM, to w egzemplarzu testowym było to 4 GB. Jednak bez problemu można do tego sprzętu włożyć nawet i 16 GB, jeżeli tylko będziemy tego chcieli w przyszłości.
Pozostałe parametry i wygląd
Niestety nie ma tutaj dedykowanej karty graficznej, mamy jedynie zintegrowaną Intel HD Graphics 5500. Oczywiście nie jest to laptop, ale mikrokomputer, musimy więc mieć zewnętrzny monitor. Podłączymy do niego każdy, który posiada tzw. Display Port, lub klasyczne HDMI. Intel NUC nie posiada niestety systemu operacyjnego w komplecie, ale dzięki temu jest bardzo tani. Wersja uboższa kosztuje w okolicach 500 zł, natomiast bogatsza – testowana przez nas – to wydatek rzędu 1000 zł. Komputer jest bardzo mały, jego najdłuższy bok ma 11,5 centymetra, a pozostałe wymiary to 11,1 cm oraz 4,87 cm.
Jak widać, Intel NUC jest tak małym sprzętem, że po skończonej pracy możemy spokojnie odłączyć go od monitora, zasilania oraz myszy i klawiatury, a następnie po prostu schować do kieszeni i zabrać ze sobą. Ponieważ zajmuje tak mało miejsca, może być hitem wśród początkujących firm, które nie posiadają zbyt dużej powierzchni biurowej, na której musza zmieścić kilka stanowisk dla pracowników.